Strona Główna Instr.obsł. i IPL Husqvarna Instr. obsł. B & S Instr. obsł. Tecumseh Husqvarna Stihl Partner 16.06.2021
KONTAKT
Adres e-mail:
serwimasz@wp.pl

Telefon:
797 933 990
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Linki
Galeria
Szukaj
Wikipedia
Tłumacz Ang.-Pol.

Usterki i naprawa
Mechanika
Przelicznik mocy
1 KW ~ 1,36 KM
1KM ~ 735,6 W

W - wat
KW - kilowat
KM - koń mechaniczny
Cześć
Podstawowe błędy w eksploatacji pilarki spalinowej
Rozpocznę od tematu, którego tu być nie powinno.
Czyszczenie maszyny po pracy. Dla ogromnej większości użytkowników, oczyszczenie pilarki,a szczególnie po stronie prowadnicy ( gdzie naprawdę zbiera się dużo zanieczyszczeń ) jest czymś normalnym. Dbanie o czysty filtr powietrza również. Niestety zdarza się, że po odkręceniu pokrywy sprzęgła ( hamulca ) widoczna jest...pleśń. Tak, to nie pomyłka. Nasuwa się pytanie - kiedy tu ktoś zaglądał?
Pokrywa rozrusznika a w szczególności otwory w niej. Przez te otwory pobierane jest powietrze do silnika oraz do chłodzenia silnika. Wystarczy odkręcić ( najczęściej ) cztery śruby, oczyścić osłonę szczotką lub pędzlem. Myślę, że 10 minut na to wystarczy.
Kolejny element do czyszczenia to filtr powietrza. Odkręcenie pokrywy cylindra, wyczyszczenie filtra równierz nie powinno być trudne, ale....Dopiero, kiedy pilarka traci moc lub trudno się uruchamia niektórzy przypominają sobie o filtrze. Inni pakują maszynę do samochodu i jadą do serwisu.
Być może osoba czytająca te porady pomyśli,że ja czepiam się tego filtra powietrza ( w artykule o kosiarkach też o tym piszę ), ale naprawdę jest to bardzo ważna sprawa.
Generalnie, ja polecam wszystkim użytkownikom pilarek spalinowych i elektrycznych, aby raz w roku oddać sprzęt do serwisu w celu dokładnego wyczyszczenia ( umycia ). Naprawdę warto to zrobić.
Kolejny temat - łańcuch ( piła łańcuchowa ). To on tnie i to od niego zależy wydajność pracy, jaką wykonujemy. Należy pamiętać, iż mając pilarkę o mocy nawet 5 KM z tępym łańcuchem nasza praca nie będzie wydajna. Dodatkowo przegrzanie silnika jest wysoce prawdopodobne. Uszkodzenie prowadnicy to również skutek ( najczęściej ) pracy z tępym łańcuchem. Jeśli samemu nie potrafimy łańcuch naostrzyć, musimy oddać go do serwisu. Jak często ostrzyć łańcuch ? Nie ma reguły. Cięcie zapiaszczonego drewna stępi nam łańcuch w kilka minut.Kiedy należy naostrzyć łańcuch ? Jeżeli podczas cięcia musimy naciskać na pilarkę, a zamiast grubego wióra z łańcucha leci pył to taki łańcuch należy koniecznie naostrzyć. Pamiętajmy, silnik to tylko jednostka napędowa, główną pracę wykonuje łańcuch.
Następna sprawa - smarowanie łańcucha. Zawsze przed pracą należy to sprawdzić. Jak ? Uruchomić pilarkę, skierować prowadnicę do dołu na drewno do cięcia lub inne jasne podłoże ( papier, deska ), wprowadzić pilarkę na wysokie obroty. Musi być widoczna linia oleju. Jeśli jej niema sprawdzamy czy zbiornik oleju jest pełny. Jeśli tak sprawdzamy otworek do smarowania lańcucha w prowadnicy znajduje się on w części prowadnicy mocowanej do karteru ( obudowy ) pilarki. Często ten otworek jest zanieczyszczony i nie przepuszcza oleju płynącego z pompy. Należy go oczyścić ( są prowadnice, które nie mają otworków, ale tam sposób podawania oleju rozwiązany jest trochę inaczej ). Pamiętajmy, nie można pracować pilarką bez smarowania łańcucha.
Jeszcze jeden temat - smarowanie łożyska w końcówce prowadnicy. Jeśli znajduje tam się otworek ( nie każda prowadnica go ma ) należy wciskać do niego smar. Można kupić specjalnie do tego celu przeznaczone smarowniczki.
Kończąc ten artykuł jeszcze jedna rada.
Czytajmy instrukcję obsługi i nie tylko wtedy, gdy pilarka nie chce się uruchomić lub pracuje wadliwie.
Co dziś mamy?
Imieniny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ważne
Pamiętaj !
Do silników dwusuwowych używaj mieszanki benzyny z odpowiednim olejem. Używaj paliwa dobrej jakości ze sprawdzonej stacji benzynowej. Złe paliwo niszczy przewody paliwowe oraz może uszkodzić gaźnik lub nawet silnik.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie